Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/general.php on line 1275

Wybór drzwi wewnętrznych nie powinien być podyktowany tylko ich wyglądem.

Istotną kwestią jest także ich budowa, materiał z którego zostały one zrobione, przeznaczenie oraz ostateczna powłoka okleina, fornir lub lakier.


 


Drzwi należą do elementów wykończenia wnętrz, które w znacznym stopniu wpływają na ich styl. Są już nie tylko niezbędnym elementem, ale także małym dziełem architektonicznym.
Dlatego tak ważny jest ich dobór.

Kryterium wyboru powinno być podyktowane przede wszystkim :

  • przeznaczeniem drzwi (innych drzwi potrzebujemy do łazienki, innych do sypialni, salonu, a jeszcze innych do pomieszczeń z niewielką ilością światła dziennego bądź gospodarczych, np. pralni lub kotłowi),
  • materiałem, z jakiego drzwi wewnętrzne zostały zrobione, co wpływa na użytkowanie i trwałość oraz np. tłumienie hałasu
  • sposobem wykończenia powierzchni drzwi, determinujący sposób ich konserwacji.

 

W domach i mieszkaniach najczęściej montuje się drzwi rozwierne, składające się z ościeżnicy mocowanej w otworze drzwiowym i skrzydła przytwierdzanego do niej za pomocą zawiasów widocznych lub ukrytych.

Drzwi rozwierne mogą być zrobione z litego lub klejonego drewna, płyty MDF  lub HDF, czyli twardej płyty wiórowej o gęstości ponad 50% większej niż litego drewna. Dzięki temu wykonane z niej drzwi nie poddają się działaniu wilgoci i nie paczą się.

Skrzydła wykonane  są zwykle okleja się okładzinami drewnopodobnymi, laminatem, fornirem lub maluje farbami kryjącymi na dowolny kolor. Z reguły w standardzie są drzwi lakierowane na biało; inny kolor wybiera się z palety proponowanej przez producenta .

Skrzydło i ościeżnica są zrobione z takich samych materiałów. Spotkać też jeszcze można ościeżnice stalowe, ale są coraz rzadziej stosowane, zwykle do drzwi montowanych do kotłowni, pomieszczeń gospodarczych, składzików na narzędzia itp.

Obecnie większość ościeżnic ma regulowaną szerokość pozwalającą dopasować je do grubości ściany – od 8 nawet do 50 cm.



 Drzwi pełne lub drzwi przeszklone

Popularne są ostatnio drzwi z przeszkleniami. Dzięki nim można doświetlić wnętrza z niewielką ilością światła dziennego. Najlepiej spełniają się w tej roli drzwi szklane (można wybrać przezroczyste szkło hartowane, matowe, barwione, ornamentowe lub witrażowe). Zapewniają one dostateczną ilość światła przy zachowaniu intymności.

W pomieszczeniach, w których zależy nam na niej szczególnie, montuje się drzwi pełne lub z niewielkimi przeszkleniami pełniącymi praktyczną i dekoracyjną funkcję – szklane wstawki uatrakcyjniają płaszczyznę skrzydła.

Coraz większą popularność zyskują drzwi pełne z nadrukiem. W ofercie firm znajdziemy wiele wzorów gotowych, ale można też zamówić własny. Wówczas firmie trzeba dostarczyć wybraną fotografię w określonych przez nią standardach drukarskich.



Drzwi przylgowe i drzwi bezprzylgowe

Standardowa grubość krawędzi skrzydła drzwiowego to 4 cm. Może ona być gładka, bez wcięć. Wtedy mówimy o drzwiach bezprzylgowych. Jeśli na krawędzi skrzydła znajduje się wcięcie zwiększające powierzchnię przylegania i część skrzydła przykrywa ościeżnicę, mamy do czynienia z drzwiami przylgowymi.

Rodzaj krawędzi ma wpływ na wygląd drzwi po zamontowaniu: drzwi bezprzylgowe licują się z ościeżnicą, tworząc równą płaszczyznę. Tylko w takich drzwiach można zastosować zawiasy chowane. W Polsce przyjęło się, że standardowo proponuje się drzwi przylgowe, jednak  można stwierdzić, że to przyzwyczajenie coraz częściej jest wypierane przez system bezprzylgowy. Wiadomo ile gustów tym więcej opinii.


kierunke otwierania


 

Sposób otwierania drzwi: do wewnątrz lub na zewnątrz

Sposób otwierania drzwi ma istotne znaczenie dla naszej wygody i ilości miejsca, jakiej potrzebujemy na ich otwarcie.

Drzwi rozwierne zajmują go sporo, zatem ważne jest to, w którą stronę będą się otwierały, np. na wąski korytarz czy do wewnątrz pomieszczenia, i czy sposób ich otwierania nie będzie kolidował z drzwiami do innych wnętrz, a także umiejscawianie włączników światła.  Dlatego warto dokładnie zaplanować sposób aranżacji pomieszczeń, w których będą montowane drzwi rozwierne.

Bliskie sąsiedztwo drzwi sprawiło, że te do sypialni i garderoby otwierają się do wewnątrz pomieszczenia, a drzwi do łazienki – na na zewnątrz